Tidigare vinnare

Här finner du tidigare vinnare av Frame Filmfestival!

2023

Gruppbild på prisvinnare framför en bioduk

Mellanvikt (16-19 år)

  • Bästa Film Mellanvikt: I likhet finns trygghet  av Ana Agélii
  • Hederspris: Skuld Skam o Helvete av Sebastian Fernström
  • Publikens pris Mellanvikt: Varje dag av Hilma Fredriksson

Tungvikt (20-26 år)

  • Bästa Film Tungvikt: För Slite av Ivar Jansson
  • Hederspris Tungvikt: Questions I have for God av Edwin Safari, Julia Ammouri, Yajuan Medin och Rahul Gunnarsson
  • Publikens pris Tungvikt: Vakna av Donna Lee

27+ (27 år och uppåt)

  • Bästa film 27+: Gösta Petter-land av Christer Wahlberg och Sebastian Rudolph Jensen
  • Hederspris 27+: Ett rymdspel av Denana Arapovic
  • Publikens pris 27+: Sista dagen på jobbet av Marcus Carlsson

Konstfilm (16 år och uppåt)

  • Bästa Film Konstfilm: Ett minne av Florentine Urbach
  • Hederspris Konstfilm: The Source av Gilda Stillbäck och Sofia Norlin
  • Publikens pris Konstfilm: KOLO av Medina Balesic

Övriga priser

  • WIFTS Regissörspris: Lika Olika av Perla Heiefort
  • WIFTS Producentpris: På andra sidan av dig av Olivia Lundell 
  • Mediapoolens pris: En cirkel på två av Victor Nyåker
  • ABF Göteborgs filmpris: Solen kan ha slocknat för 8 min sen av Hjördis Engberg Pramling 
  • Gothenburg Studios Developmentpris för Bästa Foto: På andra sidan av dig av Olivia Lundell, foto Vera Westfelt
  • DOC Lounge pris för Bästa dokumentärfilm: Bilder av dig av Louise Hollerup 
  • Folkets Bios distributionspris: Questions I have for God av Edwin Safari, Julia Ammouri, Yajuan Medin och Rahul Gunnarsson 
  • Filmbryggans pris för bästa fiction: Ett rymdspel av Ðenana Arapovic 
  • Filmcentrums Västs pris: King of Valhalla av Omar Dogan
  • Vinnare av FilmCloud PITCH: O’Neal Malki
  • Vinnare av kortfilmstävlingen NOOMARATON: Sektmedlemmar sökes av Ninjasquirrels2000 & Härm apa av  av Emma Blomster, Alice Gustafsson, och Robert Huttunen

2022

Gruppbild på vinnarna från 2022 som listas nedan. De står i en biosalong framför skärmen och vissa håller upp diplom. Stämningen i bilden är festlig och man ser skymtar av ballonger i bakgrunden på vänster sida.

Mellanvikt (16-19 år)

  • Bästa Film Mellanvikt: Alva Hagström för filmen Dear Lost People
  • Publikens pris Mellanvikt: Solen kan inte alltid skina av Emmy Christensen & Jessica Balzano

Tungvikt (20-26 år)

  • Bästa Film Tungvikt: Jasmijn Kooijman för filmen Dansa min docka
  • Hederspris Tungvikt: Akiko Ahlstrand för filmen Hej kära mamma
  • Publikens pris Tungvikt: Nummer 11 av Azad Larki 

27+ (27 år och uppåt)

  • Bästa film 27+: Samir Arabzadeh för dokumentären Powernapper’s Paradise
  • Hederspris 27+: Monne Lindström för filmen Madam you made my day
  • Publikens pris 27+: Bitchbeteende av Rainier Baez 

Konstfilm (16 år och uppåt)

  • Bästa Film Konstfilm: Ina Porselius för filmen Women doing nothing
  • Hederspris Konstfilm: Constance Michnik Fredriksson för filmen Daydream Daycream
  • Publikens pris Konstfilm: two guys have an epic debate about anonymity in public spaces [[INTELLECTUAL CONTENT]] av Balder Ljunggren 

Övriga priser

  • Kulturungdoms Filmpris: Alva Hagström för filmen Dear Lost People
  • WIFTS Regissörspris: Evelina Jacobsson för filmen I drömmen, so long
  • WIFTS Producentpris: Golaleh Azad för sin filmerna Reality Check & Kaleidoskop
  • Mediapoolens pris: Jasmijn Kooijman för filmen Dansa min docka
  • ABF Göteborgs filmpris: Azad Larki för filmen Nummer 11
  • Gothenburg Studios Developmentpris för Bästa Foto: Donna Lee & Anna Mattson för filmen SLÄPP
  • DOC Lounge pris för Bästa dokumentärfilm: Samir Arabzadeh för filmen Powernapper’s Paradise
  • Folkets Bios distributionspris: Azad Larki för filmen Nummer 11
  • Filmbryggans pris för bästa fiction: Truls Svenningsson för filmen Fjäderfän
  • Filmbryggans pris för bästa dokumentär: Jessica Lundgren för Fotografens familj
  • Filmcentrums Västs pris: Akiko Ahlstrand för filmen Hej kära mamma
  • Vinnare av FilmCloud PITCH: Jovid Eisai
  • Vinnare av kortfilmstävlingen NOOMARATON: De tre pillarna för filmen Reflektionen OCH Dr O’Neal Malki för filmen Hemliga brev

 

2021

Gruppbild på vinnarna från 2021 som listas nedan. De står i en biosalong framför skärmen och vissa håller upp diplom. Stämningen i bilden är festlig och man ser skymtar av ballonger i bakgrunden på vänster sida.
Foto: Camilla Lindberg

Mellanvikt (16-19 år)

  • Bästa film Mellanvikt: Fruktkött av Perla Heiefort (Göteborg)
  • Publikens pris Mellanvikt: Jag var bara ett barn av Emmy Christensen

Tungvikt (20-26 år)

  • Bästa film Tungvikt: Bad Lesbian av Simone Norberg (Göteborg)
  • Juryns hederspris Tungvikt: Se mig rör mig av Jessica Johansson (Göteborg)
  • Juryns hederspris Tungvikt: Horunge av Therese Karlsson
  • Publikens pris Tungvikt: Bad Lesbian av Simone Norberg

27+ (27 år och uppåt)

  • Bästa film 27+: Pink Rider av Daniel Aguirre (Mölndal)
  • Juryns hederspris 27+: Du är alltid 20 av Christer Wahlberg (Göteborg)
  • Publikens pris 27+: Metamorfos av Clara Olausson

Konstfilm (16 år och uppåt)

  • Bästa film Konstfilm: Dissolve in the ocean and play som chess av Maja Lindgren (Göteborg)
  • Juryns Hederspris Konstfilm: Kom in av Olivia Lundell (Herrljunga)
  • Publikens pris Konstfilm: Dissolve in the ocean and play some chess av Maja Lindgren

Övriga priser

  • Doc Lounge pris för Bästa Dokumentär: Du är alltid 20 av Christer Wahlberg (Göteborg)  

  • Mediapoolens pris: Flyttfåglar av Lisa Meyer (Partille)  

  • KulturUngdoms Filmpris: Fruktkött av Perla Heiefort (Göteborg)  

  • ABF:s filmstipendium: Bio Solo av Akiko Ahlstrand, Amanda Almgren och Embla Berndtsson Tordal  

  • Filmbryggans pris dokumentär: På samma plats av Olivia Lundell, Vera Westfelt och Erland Påsse (Herrljunga)  

  • Filmbryggans pris fiktion: Vidare av Liselotte Persson och Christian Zetterberg (Alingsås)  

  • Gothenburg Studios Developments Pris för Bästa foto: Horunge, regi Therese Karlsson & foto Eva Malmberg  

  • Svensk kortfilm c/o Folkets Bios distributionspris: The Birthday av Ellen Johansson (Göteborg)  

  • WIFT:s regipris: Se mig rör mig av Jessica Johansson (Göteborg)  

  • WIFT:s producentpris: Evelina Jacobsson, producent Horunge  

  • FilmCloud Pitch: Perla Heierfort, med projektet LIKA, OLIKA 

 

2020

Mellanvikt (16-19 år)

  • Bästa film Mellanvikt: Var är Bosse? av Casper Thor (Hällekis)
  • Publikens pris Mellanvikt: Var är Bosse? av Casper Thor (Hällekis)

Tungvikt (20-26 år)

  • Bästa film Tungvikt: Tid av Carmen Jedrzejak (Angered)
  • Juryns hederspris Tungvikt: Papptallrik av Emelia Hansson (Henån)
  • Juryns hederspris Tungvikt: Across the Andes av Henrik Dahlbring (Göteborg)
  • ABF:s filmstipendium: Tid av Carmen Jedrzejak
  • Publikens pris Tungvikt: Across the Andes av Henrik Dahlbring (Göteborg)

27+ (27 år och uppåt)

  • Bästa film 27+: Rocky av Annika Ivarsson (Västra Frölunda)
  • Juryns hederspris 27+: Weekend av Markus Johansson
  • Publikens pris 27+: Weekend av Markus Johansson

Konstfilm (16 år och uppåt):

  • Bästa film Konstfilm: All that Jelly and No Toast av Susanne Fagerlund (Göteborg)
  • Juryns Hederspris Konstfilm: Crystal Talk av Miko Söderlund (Göteborg)
  • Juryns Hederspris Konstfilm: Efter sandslott nalkas luftslott av Minoo Eneroth (Göteborg)
  • Publikens pris Konstfilm: Feed me av Vangelis Kollias

Övriga priser

  • Filmbryggan – Bästa dokumentär: Across the Andes av Henrik Dahlbring
  • Filmbryggan – Bästa Fiktion: Papptallrik av Emelia Hansson
  • WIFT:s regipris: Emelia Hansson för filmen Papptallrik
  • WIFT:s producentpris: Tora Bodin, för filmerna Vuxensmaker och Hasselbacken
  • Svensk kortfilm c/o Folkets Bios distributionspris: 250 Slag av Berivan Erdogan
  • Bästa Foto, sponsrat av Gothenburg Studios Development och REDRENTAL by MAAN: Nitton av Marcus Carlsson
  • FilmCentrums distributionspris: Sammankomst av Erik Sundblad,
  • Doc Lounge pris: 250 slag av Berivan Erdogan